To właśnie Anglia

TO WŁAŚNIE ANGLIA (This is England, 2006, reż. Shane Meadows, 6000 sekund)

Północna Anglia, rok 1983. Dwunastoletni Shaun – postać, której pierwowzorem miał być sam reżyser – nie ma łatwego dzieciństwa: po śmierci ojca w wojnie o Falklandy samotnie wychowuje go matka, w szkole zaś jest obiektem drwin i złośliwości. W obronę i pod opiekę bierze go grupka skinheadów; to przez nich Shaun pozna Combo, skinheada zarażonego nową chorobą – nacjonalizmem. Ciekawie jest obserwować łączące ich relacje: to związek ojca i syna, nauczyciela i ucznia, przede wszystkim jednak: dwojga nieszczęśliwych, różniących się wiekiem dzieci. Combo bowiem, choć dorosły, jest naiwny jak dziecko – i to tę naiwność wykorzystują angielscy nacjonaliści. To oni zrobią mu pranie mózgu i nabiją mu głowę ksenofobią i populistycznymi hasełkami; to oni będą go wykorzystywać i sterować nim jak pacynką. Choć Combo bije i poniża, to i on jest ofiarą, narzędziem w ręku politycznych szarlatanów. Jego tragedia to nie przypadek wyjątkowy, to nawet nie jest wyłącznie klęska przechwyconego przez nacjonalistów ruchu skinheadzkiego – ona się powtarza wszędzie tam, gdzie są ludzie sfrustrowani, biedni i pozbawieni szans na lepsze życie. Nędza to stan, w którym szuka się winnych; zawsze znajdzie się ktoś, kto wystawi wskazujący palec.

PS. Kamila: Dzięki za film i DKF po emisji :)

Advertisements

2 responses to “To właśnie Anglia

  1. Myślę, że jednak głównym założeniem reżysera było przede wszystkim ukazanie właśnie tego rozłamu wśród ruchu skinhead. Skupienie się na tym, jak wyglądało to kiedyś, na początku i w co przeobraziło się później. No i dlaczego – o czym już wspomniałeś:D Bowiem obecny obraz subkultury jest zupełnie inny od początkowego, co sprawia, że większość z nas ma o niej mylne wyobrażenie. Później pojawia się, nie mniej ważna, kwestia manipulacji:D Film naprawdę godny polecenia:)

    Ps. Nie ma sprawy:D Cieszę się, że wreszcie udało mi się zmusić Cię byś go obejrzał;P

  2. Michał Krotoszyński

    No, to jedziemy dalej z DKFem : )

    Dla mnie również ten rozłam był ciekawy – zresztą, gdyby ktoś był ciekawy, to na stronie filmu (www.thisisenglandmovie.co.uk), w zakładce Skinhead’80, to tło filmu jest bardzo ładnie opisane. Myślę jednak, że to jedynie tło, choć tło ważne: gdyby chodziło tylko o rozłam, to powstałby film dokumentalny. Reżyser zrobił jednak film fabularny – wierzę więc, że miał ambicję, by pokazać na tym tle tragedię jednostek, tragedię osób składających się na ten ruch. Przy czym: dyskusja czy więcej tu o jednostkach czy o całym ruchu, to jak kłótnia o to, czy od poniedziałku do niedzieli mamy bardziej tydzień czy też bardziej siedem dni : )

    Ścisk : )))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s