Pies andaluzyjski

PIES ANDALUZYJSKI (Un Chien Andalou, 1929, reż. Luis Bunuel, 1020 sekund)

Jakkolwiek paradoksalnie by to nie zabrzmiało, jest to wiele mówiący film o niczym. Zrodzony na kanwie snów Bunuela i Salvadora Daliego, obraz jest właściwie zapisem tych onirycznych wrażeń, wielkim początkiem kina surrealistycznego. Choć wiele osób doszukuje się w nim Wielkiej Analogii, “Pies andaluzyjski” jest raczej manifestem filmowej awangardy, udaną próbą zaszokowania i zbulwersowania widza. Jeśli szukać znaczeń, to raczej w pojedynczych jego scenach, na tej samej zresztą zasadzie, według której próbujemy odczytać własne sny: trud to niepewny i chyba pozbawiony większego sensu. Całość to pozbawiony fabuły zlepek pojedynczych scen, mimo wspólnych bohaterów niezwiązanych ze sobą czasem ni przestrzenią. Lepiej więc, miast doszukiwać się nieistniejących aluzji, rzeczywiście spojrzeć na “Psa…” jak na pewną instalację artystyczną: pobudzającą wyobraźnię, otwierającą nowe drzwi w sztuce i próbującą zatrzasnąć stare. W obrazie Bunuela, tak jak w obrazach Pollocka ważniejszy jest bowiem raczej sposób tworzenia niż wynik dzieła; i tak jednak, jak na film bez fabuły, mówi on nie porównanie więcej niż wiele tych, które od fabuły kipią. I może właśnie tu tkwi fenomen surrealizmu i podświadomości?


Advertisements

2 responses to “Pies andaluzyjski

  1. Film trwa około piętnastu minut. Wraz z każdym nowym przebrnięciem przez ową plątaninę snów i wyobrażeń odkrywa się w nim coś, czego wcześniej się nie zauważyło. Obraz surrealistyczny – jak najbardziej. To chyba z Salvadore, co najlepsze.

  2. Bardzo przepraszam, że nie na temat, ale na temat nic nie powiem albowiem nie jestem w temacie.

    Powiem natomiast nie na temat, że wyjeżdżam i nie wpadniemy na siebie na żadnym wykładzie, że wstawiłam cię z tak zwane sznureczki i że byłoby mi miło, gdybyś czasem nawiedził, a może nawet zostawił ślad.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s